AktualityNovinky

Pozvánka na scénické čtení – Loučka

BÝT VŠEM VŠÍM – ANTONÍN CYRIL STOJAN

V letošní postní době se uskuteční scénické čtení v podání herce IGORA BAREŠE na několika místech Moravy

Dramatické zpracování životních osudů olomouckého arcibiskupa a metropolity moravského, lidem nazývaného „tatíček Stojan“ bude interpretovat herec Igor Bareš.

Antonín Cyril Stojan byl také poslancem a senátorem, přítel prvního prezidenta Československa Tomáše Garrigua Masaryka. 

Čestný občan více než 100 obcí a měst v naší zemi, budovatel chrámů a kostelů.

Zakladatel struktury Charity a hasičů, lidumil, který denně napsal a odeslal v průměru 70 (někdy až 120 dopisů), kde se zastával, pomáhal a přimlouval se za ty, kteří ho žádali o pomoc a zastání.

Jeho životním krédem bylo „Mám, co jsem dal druhým“. Na jeho počest byla pojmenována celá řada ústavů, spolků, organizací a míst, např. Stojanovo gymnázium a Stojanovo nádvoří na Velehradě, Stojanova kolej v Olomouci, Stojanovo náměstí v Kroměříži a Stojanovo náměstí v Ostravě. Ulice Stojanova se dále nachází v Brně, Opavě, Příboře, Starém Městě, Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou a Znojmě; ulice Dr. Stojana v Hulíně a Otrokovicích; ulice Dr. A. Stojana v Horní Moštěnici.

Antonín Cyril Stojan (1851-1923) je výraznou osobností evropského měřítka.

Z jeho dosud nepublikovaných deníků, vzpomínek kolegů a přátel s použitím monografie Františka Cinka připravil, režijně nastudoval a slovem provází Michal Bureš (Český rozhlas).

Pozvánka na scénické čtení