Co platí v naší farnosti

Mimořádná opatření jsou v současné době přijímána na základě zákona č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů (dále jen „pandemický zákon“).

Maximální počet účastníků bohoslužeb

(Podle bodu I/14 mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví čj. MZDR 14601/2021-18/MIN/KAN ze dne 7. června 2021.)

V případě bohoslužeb konaných ve vnitřních prostorech staveb (např. v kostele) musí účastníci dodržovat dvoumetrové rozestupy; to se netýká osob ze společné domácnosti. Počet účastníků omezen není. Tím se vyjadřuje preference výkonu ústavně zaručeného práva na svobodu náboženského vyznání a svobodu shromažďovací. Účastníci bohoslužeb jsou povinni mít nadále nasazený respirátor, jestliže se bohoslužby účastní více než 10 osob.

V případě bohoslužeb pod širým nebem počet účastníků také omezen není. Pouze se stanoví, že účastníci se mohou shromažďovat ve skupinách po 20 osobách, přičemž mezi skupinami je třeba dodržovat vzdálenost dvou metrů (uvnitř skupin nikoliv).

V případě bohoslužeb ve venkovních prostorech se povinnost nosit respirátory vztahuje pouze na osoby, které nedodržují dvoumetrové rozestupy, nejedná-li se o členy téže domácnosti. Jestliže tedy při venkovní bohoslužbě postává někdo osamoceně (vzdálen od nejbližších osob dva metry), případně pouze ve skupince vlastní domácnosti, nemusí ochranný prostředek dýchacích cest používat.

Další podmínky účasti na bohoslužbě (test, očkování, potvrzení o prodělaném onemocnění) se nevyžadují.

Podrobnosti zde